Інформація про район

Нікольський район розташований  в південно-західній частині Донецької області
Загальна площа становить 1221 кв. кілометр.
Населення : 29,8  тис. осіб
Дата утворення :          7 березня 1923 року.
Відстань:   від смт Нікольське  до м. Донецька 120 км

На території району розташовано

1 селищна  та 10 сільських рад,  до  складу яких входять  43 населених  пункта:

Нікольська селищна рада (смт Нікольське, село Новоянисоль, с-ще Лісне);

Боївська сільська рада (села Бойове, Малинівка, Суженка, Паннівка, Новогригорівка);

Зеленоярська сільська рада (села Зелений Яр, Веселе,  Лугове,  Садове, Федорівка);

Зорянська сільська рада (села Зоря, Водяне, Гранітне, Приовражне);

Кальчицька сільська рада (села Кальчик, Кирилівка, Келерівка);

Касянівська сільська рада (села Касянівка, Кременівка, Ключове, Македонівка, Херсонес, селище Асланове);

Малоянисольська сільська рада (села Малоянисоль, Катеринівка, Труженка);

Новокраснівська сільська рада (села Новокраснівка, Назарівка, Кальчинівка, Українка);

Республіканська сільська рада (села Республіка, Ксенівка, Новороманівка, Сергіївка);

Темрюцька сільська рада (село Темрюк);

Тополинська сільська рада (села Тополине, Криничне, Первомайське, Перемога, Шевченко).

Історична довідка

Початком заселення земель району стало переселення греків з Криму у 1778 – 1780 рр. В 1779 році були засновані села Малий Янисоль та Чердакли (сучасне - с. Кременівка). Пізніше було засновано ряд інших сіл: Новий Янисоль, Афіни (сучасне с. Зоря), Візантія (сучасне Ключове), Херсонес (сучасне Македонівка). Греки були добрими хліборобами, тваринниками, заповзятими торгівцями. Подолавши біди, пов’язані з переселенням, вони змогли досягти значних економічних успіхів.

Але, попри всі досягнення, самі греки не були спроможні освоїти ці вільні землі.  Тому царський  уряд вирішив частину земель віддати іншим переселенцям. З початку ХІХ сторіччя відбувається перехід задунайських козаків та безземельних селян з глибинки  Росії.

Так, в 1807 році переселенці зі Смоленської губернії заснували село Темрюк. В 1831 році засновано станицю Покровську (сучасне село Бойове) та кілька хуторів, у тому числі хутір Гладкий (з 1855 р. – село Ні кольське), які  заселяли козаки Азовського козацького війська, вихідці з-за Дунаю.

В 1836 році на території району знайшлося  місце і для переселенців з Голандії. Це села Бодні (сучасне село Республіка) та Ямбург (Новокраснівка).

В 1874 році у ці села переселяються німці-колоністи зі Східної Пруссії. Засновані нові села з німецьким населенням: Шенталь (сучасне Новороманівка), Гейсбуден (с.Сергіївка), Серединівка, Степанівка, Семенівка та інші.

Початок XX століття відзначився в історії Володарщини бурхливими революційними подіями. На тлі розшарування селянства відбувалися виступи проти влади. Особливого розмаху набула така боротьба в с. Покровському. Події жовтня 1906 року привернули увагу селян сусідніх сіл до цього села: “У Покровському мужики бойові!...”. Згодом, село почали називати Бойовим, а в роки радянської влади на честь цих подій споруджено пам’ятник.

У березні 1923 року урядом України була прийнята нова система адміністративно-територіального поділу, згідно з якою с. Нікольське (з 1924 р. – по 2016 р. село Володарське) стає центром району і сільської  ради. З травня 2016 року - смт Нікольське.

Період голоду і репресій не минув територію району. Є багато свідчень очевидців про важки часи, які пережили мешканці у 1932-1933 роках. Голод, пов’язаний з неврожаєм, розкуркулюванням, тотальними хлібозаготівлями  та репресіями з боку влади, привів народ до надзвичайних злиднів.

Загальна кількість людей, які померли від голоду 1932-1933 років, за даними матеріалів  обласного архіву, біля 30 осіб, але постраждалих матеріально, фізично та  морально – значно більше.

Пам’ятки природи.
На території району знаходиться заповідник "Кам’яні Могили" заснований 5 квітня 1927 року, як особлива природоохоронна територія місцевого значення. Його площа близько 400 га. З них - 300 га в складі Донецької області і 100 га в Запорізької. В 1951 році він став об’єктом республіканського значення і ввійшов до структури НАН Української РСР. У 1961 році на базі його і ще трьох інших самостійнихзаповідників створено Український державний степовий заповідник союзного значення. На сьогодні це не тільки природоохоронна, а й науково-дослідна і просвітницька установа.

Район урочища "Кам’яні Могили" в геологічному, біологічному, художньо-емоційному та історико-археологічному аспектах є водночас унікальним і репрезентативним.

Краєвиди заповідника Кам’яні Могили

Кожен рік в останню суботу травня на березі мальовничого озера, біля  заповідника проходить міжрегіональний фестиваль мистецтв „Легенди степу”.

altalt

Надра. Породи докембрійського масиву виходять на поверхню та являють собою гнейси та магматіти. У Кальчицькому кар’єрі добувають сієніти. ТОВ „УкрРосКоалін” займається видобутком та реалізацією каоліново-шпатової суміші, розвідані залежи рідкоземельних металів, мармуру, плагіограніту та інших, є також піщані та глиняні кар’єри.

Річки: Калка, Темрюк, Каратиш, Берда, Сухий Калець, Кальчик, довжина кожної з них трохи більше 10 км.

Територію району пересікають: залізнична колія Маріуполь – Волноваха – Донецьк (станції Кальчик, Асланово); автомобільні дороги Маріуполь – Волноваха – Донецьк та Маріуполь – Пологи – Запоріжжя.

Усі села району зв’язані з районним центром автомобільними дорогами з твердим покриттям.

Агропромисловий комплекс.

Сільське господарство є пріоритетною галуззю в економіці Нікольського району, має важливе значення для забезпечення його сталого соціального та економічного розвитку.

В користуванні сільськогосподарських підприємств знаходиться 64,4 тис.га землі, з них сільгоспугідь – 64,2 тис. га, що складає 99,7% в структурі землі закріпленої за с/підприємствами. Розмір землі, закріпленої за фермерами, становить 3,0 тис. га.